Kéž jsou knížky součástí světa dětí
Rodiče si často lámou hlavu nad tím, jak mohou u dětí vzbudit zájem o knihy. Podle odborníků si dítě svou čtenářskou gramotnost během života postupně buduje. Nejprve se musí děti naučit trávit čas s knihou (ať je to obrázková knížka či komiks) a třeba postupem času a s přibývajícím věkem ocení i náročnější literaturu. Dnešní starší generace nabízí dětem literaturu jejich dětství, např.“mayovky nebo foglarovky“, ale i v četbě se doba mění a dnešní děti mají své „nové knižní hrdiny“.
Z mnoha výzkumů se potvrzuje, že rozhodující vliv na vztah dítěte k četbě má rodina a škola. Když děti vidí číst doma rodiče nebo když rodiče s dětmi od malička čtou pohádky, pozitivně to buduje zájem dětí o literaturu. Důležitá je v dnešní době i snadná dostupnost knížek v různých knihovnách a velký výběr z mnoha titulů. Velkou motivací ke čtení může být i doporučení nějaké knížky od kamaráda nebo od paní učitelky.
Při výběru knih je nutné zohlednit úroveň čtenáře, hlavně jeho věk a zájmy. Pro nejmenší děti jsou ideální kontrastní leporela, dřevěné knížky, látkové knížky, knihy do vany, knížky k zavěšení na kočárek. Tyto typy knížek mají jednoduché černobílé nebo barevné obrázky, jsou vyrobeny z pevnějších a bezpečných materiálů. Děti se s nimi učí první slova, barvy, trénují si jemnou motoriku. Pak mohou postupně přejít k dětským knížkám s tvrdými deskami, které jsou specifické hmatovými a pohyblivými prvky, otevíracími okénky. Pro zvídavější děti můžeme vybrat prostorová leporela, zvukové knížky nebo knížky obsahující malé puzzle.
Se zvyšujícím se věkem a mentálním vývojem dítěte se i zvětšuje poměr textu v knížce. Předškolní děti už ocení pohádkový příběh, při kterém udrží pozornost a jsou schopni říci stručný obsah. Mladší školní děti už samozřejmě příběhy zkouší číst samy. Důležitá je v tomto věku motivace, aby příběh nebyl pro ně příliš složitý na pochopení, byl poutavý a vytvářel v nich postupně lásku ke čtení. Když si nejste jisti výběrem, zkuste sáhnout po nějaké populární knížce, komiksu, encyklopedii nebo po interaktivní knížce, např. "Posviť na to". Jestli máte u starších dětí pocit, že se nedokáží odtrhnout od počítačového a mobilního světa, udělejte ústupek a pořiďte jim elektronickou čtečku knih nebo je nechte poslouchat audioknihu.
Zkuste si s dětmi o knížkách povídat. Ať Vám řeknou o čem kniha je, co se jim na ní líbilo a nelíbilo, zda by ji někomu doporučili. Ať se snaží samy zformulovat svoje myšlenky. Čtení knih děti přenese do jiného světa plného fantazie, rozvíjí se jejich představivost, znalost jazyka a pravopisu.
Dětské knížky jsou cenným dárkem k narozeninám, svátkům, Vánocům. Mohou se předávat z generace na generaci. Hezkou knížkou nikdy nic nezkazíte. Důležité je dětem ukázat cestu k literatuře a zda se čtení stane jejich koníčkem už musíme nechat na nich. Ať už si vyberou komiks, audioknihu, tištěnou či elektronickou knihu, hlavně že je čtení bude bavit.