Hrajeme si s modelínou
Hraní s plastelínou je zábavný způsob kreativního tvoření malých dětí. Při této činnosti si děti procvičují prstíky, trénují si jemnou motoriku a smyslové vnímání hnětením modelíny i formováním kuliček a různých tvarů. Když dítě přestane dávat do pusy vše, co kde najde, je ideální doba dětem modelínu pořídit.
Představíme vám pár kreativních her s plastelínou a třeba vás inspirují k tvoření s dětmi.
Modelování postaviček a zvířátek
Děti si mohou z modelíny vyrobit kotě stočené do klubíčka, barevnou housenku, žirafu s dlouhým krkem, žabku s velkýma očima, pejska s dlouhým ocáskem, šneka s ulitou nebo želvu s velkým krunýřem. Děti pak mohou zvířátko pojmenovat, hrát si s ním, vymyslet si s ním nějaký příběh. Pokud máte k dispozici více barev modelíny, je skvělé barvy kombinovat a vytvářet veselá díla.
Vykrajování tvarů
Hraní s modelínou můžete dětem zpříjemnit různými vykrajovátky nebo nástroji. Lze koupit přímo modelovací sadu, kde toto příslušenství je přibaleno k modelíně. Nebo improvizovat s tím, co doma najdete, třeba vykrajovátka na vánoční cukroví, nůž a váleček. Děti si pak mohou trénovat válení modelíny do placky, vykrojit si pejska, kočičku, medvídka nebo třeba geometrické tvary. Hraní s modelínou je o rozmanitosti a originalitě.
Dekorování obrázků
Děti si mohou na čtvrtku nakreslit nějaký obrázek a ten pak dodekorovat pomocí modelíny. Vytvoří si malé kuličky různých barev a přikládají je na obrázek, kam se jim líbí. Pak vypadá obrázek jako vybarvený. Tato aktivita je skvělá i na trénování barev. Můžete dětem na papír nakreslit kolečka nebo jiné tvary, ty vybarvit a děti pak svoje vytvořené kuličky přikládají na kolečko se stejnou barvou, jakou má jejich kulička. Děti disponují obrovskou představivostí a modelína jim umožní se kreativně vyjádřit. Pomocí plastelíny mohou vyrobit panence copánky, duhu na nebe nebo strom plný dětských přání, mohou ozdobit nakreslený hrnek nebo vlastnoručně vyrobenou krabičku.
Modelování jídla
Děti mohou rodičům z modelíny připravit jídlo, se kterým si pak mohou společně hrát. Jednoduché je modelování zeleniny a ovoce nebo různých koláčků, muffinů nebo dortíků. Naše děti nám rády z modelíny vyráběly pizzu s bohatou oblohou. Ke zdobení výtvorů můžete využít i jiné materiály než jen modelínu, jako třeba kamínky, korálky, klacíky, neuvařené těstoviny, prostě co děti nebo vás napadne.
Oblíbená je i výroba špaget. Stačí vám k tomu lis na česnek nebo můžete využít lisy z prodávaných sad. Udělané špagety mohou inspirovat k dalšímu tvoření, například na vlasy vymodelovaných panáčků nebo jako bodlinky na ježka.
Malování o obtiskávání
Oblíbené u dětí je obtiskování různých věcí do modelíny. Stačí si vyválet válečkem placku a do ní můžou děti obtiskávat tlapy figurek zvířátek nebo razítka. Placku také můžou válet válečkem s vyměnitelnými nástavci, které pak vytvářejí v modelíně krásné vzory. Do modelíny mohou děti také kreslit. Stačí jim zase jen placička a ke kreslení mohou využít párátko nebo vidličku.
Učení hrou s modelínou
Modelínu můžete využít k učení písmen, čísel, tvarů, které dětem vytvarujete z modelíny. Nebo na papír napsat čísla a děti k číslu přiloží správný počet vymodelovaných kuliček. Můžete dětem dát jako předlohu písmena a čísla z dřevěných vkládaček nebo magnetky a oni se podle toho snaží správný tvar čísla nebo písmena vymodelovat.
Děti se také mohou s modelínou učit barvy. Můžete ji využít i na procvičování délek, který váleček je delší a který kratší. Děti mohou válečky krájet nožem nebo stříhat dětskými nůžkami, čímž si procvičují motoriku. Pak mohou nařezané kousky spočítat, rozdělit je podle barev nebo délek.
Modelína je tvárná, barevná a je to takový všestranný materiál, který vytváří prostor pro rozvoj dětské fantazie, kreativity a nabízí neustále nové způsoby hry. Díky modelování dítě napíná a uvolňuje svaly a zlepšuje manuální zručnost potřebnou pro kreslení a psaní. Taková zábava dítě uvolňuje, zklidňuje a také buduje pouto s rodičem při společném modelování.